Hayvan sevgisi nedir?

Hükümetin Hayvanlara karşı işlenen suçlulara verilecek ceza yasasını henüz çıkartamamış olmasını da anlaşılabilir bulmuyorum. Hükümetimizden en kısa zamanda uluslararası karşılığı olan hayvan hakları yasasını bekliyorum.

Hayvan sevgisi nedir?

Televizyonlarda, sosyal medyada hayvan sevgisi ile ilgili haberlere ve paylaşımlara sıklıkla rastlamaktayız. Bunun tam tersi haberleri ve paylaşımlarımda görüyoruz. Ruh sağlığı rahatsız olduğunu düşündüğüm bazı kişiler tarafından hayvanlara uygulanan şiddeti üzülerek izliyoruz. Hayvanlara karşı işlenen suçların detaylarına girmek istemiyorum, siz onları zaten biliyorsunuz.

Hükümetin Hayvanlara karşı işlenen suçlulara verilecek ceza yasasını henüz çıkartamamış olmasını da anlaşılabilir bulmuyorum. Hükümetimizden en kısa zamanda uluslararası karşılığı olan hayvan hakları yasasını bekliyorum.

Hayvanlara karşı bu tür cürümleri işleyen kişilerin ruh sağlığının yerinde olmadığına kanaat getirdik. Eyvallah. Benim dikkat çekmek istediğim konu başka.

Televizyon haberlerinde izlediğim haberlerden bir tanesi üzerinden görüşümü sizlerle paylaşacağım.

Kedisiyle meşhur bir ilimizde düzenlenen en güzel kedi yarışmasından bahsedeceğim.

Hayvan sevgisi adına yapılan bir etkinlik, kedileri doğal yaşamına, fıtratına taban tabana zıt, aykırı biçimde, bebekler gibi süsleyip giydirerek yüzlerce insanın karşısına çıkartıp, hayvana insan gibi muamele yaparak, hayvanın yaşamına, yaratılış gayesine aykırı biçimde, yiyeceklerle ve bir takım maddelerle kandırarak, elleriyle müdahale ederek gösteri yaptırarak kediler arasında yarışma düzenliyorlar. Dereceye giren Kedilere En iyi kedi ödülünü verip madalya takıyorlar. Kusuruma bakmayın ama bu tür davranışların tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bir insan bir hayvana neden bebek gibi davranabilir ki?  Bir insan bir hayvana neden insan sıfatıyla muamele edebilir ki?

Özellikle ve öncelikle kafese mahkûm edilen kuşların ve dört duvar arasına hapsedilen hayvanların özgür yaşam alanlarına, yaratılış gayesine uygun hayata kavuşmasının, her canlının özgürce kendi yaratılış gayesine göre yaşam hakkına saygı gösterilmesine inanıyorum ve tüm insanlardan bu saygıyı bekliyorum.

Yoksa özgürce dağ, tepe, ağaç uçacak olan kuşları ömür boyu kafese mahkûm edenle sokakta köpeği zehirleyerek öldürenin farkı nedir? Aynı şey diğer hayvanlar için de geçerlidir.  

            Her canlının yaratılış özelliğine göre yaşadığı bir dünya bulması dileğimle. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir