Sosyal medya Kullanıcısı olmak

23 Şubat 2019 günü www.kizilirmakhaber.com  sitesinde Kırmızı arka fon beyaz Büyük harflerle “

SON DAKİKA

Muhtar maaşları kaldırılıyor mu?

Şaka

Şaka kelimesi ise kırmızı yazıyla yazılarak Gazetecilerin Ülkemizde yapılan haberlerin kaynaklarını, doğruluk payını gerektiği gibi incelenmeden, araştırmadan kopyala yapıştır olarak haber yapıldığına dikkat çekmek amacıyla sosyal deney amaçlı, İsmail Kabakdere tarafından Türkiye genelinde muhtar maaşları düşürülecek yönünde bir haber paylaşılmış.

Paylaşım amacına ulaşmış. Birçok yerel, hatta ulusal haber siteleri ve vatandaşlar sosyal medya hesaplarından haberi gerçekmiş gibi paylaşım yapmışlar.

Sosyal deney amaçlı yapılan haberin aslında kişilerin sosyal paylaşım hesaplarının ne kadar güvenilir olduklarınıda böylece ortaya çıkarmış oluyor.

Böylelikle görmüş oluyoruz ki algı yaratmak amaçlı paylaşımları hiç araştırmadan olduğu gibi kopyala yapıştır paylaşarak farkında bile olmadan birilerinin değirmenine su taşıyoruz.

Bu sosyal medya sahasını küçümsemeliyiz. Sosyal Medya Uzmanı Değerli Kardeşim Sait ERCAN sosyal medya üzerine yazdığı “DİJİTALİZM” İsimli kitabında “Türkiye ortalamasında insanların her 5 dakikada bir sürekli sosyal medya için telefona dönüp bakıyor” Diyor.

Dünyada yaklaşık iki milyar, ülkemizde de yaklaşık elli milyon kullanıcısı olan facebook  en fazla kullanılan sosyal paylaşım ağı.

Bu açıdan baktığımızda Sosyal medyayı doğru kullanmalıyız, sosyal medyayı doğru kullanmakla ilgili bir fıkra ile örnek veriyor Sait ERCAN “DİJİTALİZM” kitabında. Köpeğin yolu ormana düşüyor ve leoparın yaklaştığını görüyor. İçinden “Beni yiyecek herhalde,” deyip fark etmemiş gibi yaparak arkasına dönüyor ve alelacele bulduğu eski kemikleri bir araya toplayıp:”Bu leopar da ne lezzetiymiş”,diyor.Leopar kemikleri görüp kopegin söylediklerini duyunca hemen oradan uzaklaşıyor.Ama olanı biteni uzaktan seyreden maymun leopara köpeğin onu kandırdığını söylüyor.Lropar da maymunu sırtına alıyor ve yeniden köpeğin yanına gidiyor.Köpek yeniden kemikleri topluyor ve, “şu maymunun getirdiği leopar ne lezzetliydi “diyor. Sosyal medya dili de böyledir diyor Sait ERCAN Biz sosyal medyayı doğru kullanmalıyız.

Bu ve buna benzer haberlerin aslını astarını araştırmadan kopyala yapıştır yapanlar şu soruya, “kimin değirmenine su taşıyorsunuz?” Cevap vermeliler.

Her sosyal medya kullanıcısına Sait ERCAN’IN “DİJİTALİZM”  Kitabını okumalarını tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir