Müslümanca yaşayan Kim?

 

“Kur’ân-ı Kerîm’de yer alan İslâmî ölçüleri içeren ayetleri bir endekse tabi tutarsak, Müslim-gayr-i Müslim dünyadaki bütün ülkelerin sıralaması nasıl olur?” Maalesef ki Türkiye için sonuç, pek iç açıcı değil.

George Washington Üniversitesi’nde Bir gurup akademisyen Kur’an-ı Kerim’ de yer alan İslami ölçüleri, alarak bir sıralama yapmışlar. Dünyadaki ülkelerin sistem ve yaşantısını araştırmışlar ve Dünyada Kurana uygun yaşayan ülkeler sıralamasında ilk yüzün içeresine maalesef bir Müslüman ülke girememiş.

İslam ideallerini bir endeks sonucu hesaplayan araştırmacılar İslamiyet’in öne çıkardığı idealleri yerine getiren ülkeler; Yeni Zelanda, Lüksemburg ve İrlanda ilk üç sırayı paylaşırken, İsveç, Danimarka, İngiltere, Norveç gibi Batılı ülkeler, İslâmîlik konusunda bize fark atmışlar.

Araştırmada öne çıkan en çarpıcı sonuç ise Kur’an-ı Kerim ideallerine uygun yaşama kıstasına en az uyan ülkenin Suudi Arabistan çıkması.

Suudi Arabistan listenin 131. sırasında yer alıyor.

Araştırmayı yapan grubun başkanı İranlı Profesör Hossein Askari İslam’ın temel değerlerinin şeriat kuralları ve dine dayalı yönetimler olmadığını söylüyor.

Profesör Hossein Askari’nin  yaptığı araştırmada Türkiye ise 208 ülke arasında yapılan İslâmîlik sıralamasında 103. sırada yer alıyor.

Her yıl milyonlarca Müslüman’ı misafir eden Suudi Arabistan, komşumuz İran da İslâmîlik sıralamasında ilk yüzde yer alamıyorlar. Diğerlerini saymaya bile gerek yok.

Buraya kadar sorumluluk devleti yönetenlerde diyebiliriz. Lakin Biz Müslümanların isalmı yaşamak noktasında kaçıncı sırada olduğumuzu biliyormuyuz acaba, Tabiki biliyoruz, Herkes Kaç kilo geldiğini çok iyi biliyor, bilmektedir de.

Müslümanlar iyi bir okula girebilmek için uğraştığı kadar cennete gitmek için, Allah’ın razı olduğu kul olmak için neden çalışmaz? Müslüman cennete gitmek için gelecek soruların yazıldığı Kur’an-ı Kerim’i ömründe kaç kez anlayarak okudu? Bu soruyu kendimize de soruyorum, “Kur’an-ı Kerim’i ömrümüzde kaç kez anlayarak okuduk? Fatiha , Asr, Müddesir vs. Süreleri bize indimi?

Bizler Müslüman olduğumuz için mi piknik yaptığımız yerleri çöplüğe dönüştürüp gidiyoruz? “YAŞAR Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, Türkiye’de bilinçsiz tüketim nedeniyle her gün yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiğini, günlük 5 milyon lira, yıllık ise 1.8 milyar lirayı bulan bir servetin çöpe atıldığını söyledi. Biz Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i anlasaydık bu olumsuzluklar olurmuydu?2017 yılında 409 kadın kardeşimiz öldürüldü, 2017 yılında 387 çocuk istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü. Biz Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i anlasaydık bu olumsuzluklar olurmuydu?

Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu,2010-2015 yılları arasında 16-17 yaşlarında evlendirilen çocuk gelin sayısının 232 bin 313 olduğunu söyledi.

TÜİK, 15 yaşın altında doğum yapan kadınları kayıt altına alıyor. Bu veri de 13-14 yaşlarında kayıt dışı evliliklerinin bir bölümünü gün yüzüne çıkarıyor. Buna göre 15 yaşın altında doğum yapan anne sayısı 2012’de 21 bin 992 kız çocuğu anne oldu. İnseydi bize Nisa süresi 6. Ayeti böyle bir kepazelik olurmuydu?

Bu örnekler uzar gider. Başta Dedik ya herkes ederini bilir, herkes kilosunu bilir hatta ve hatta herkes gideceği yeri bilir.

Hakkıyla tutsaydı ramazanı dermiydi hiç şeker bayramı? Son on gününe girdiğimiz Ramazanda her gün bir ayet tefsiri okumamız,Bu Ramazanın Hepimize uyanış olmasını yüce Allahtan niyaz eder Ramazan Bayramınızı Tebrik ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir