Kime soralım?

Kime soralım?

Bazı dostlar diyor ki hep iktidarı hedef alan yazılar yazıyorsun, muhalefete bir eleştirini göremiyoruz. Bu düşüncede olan dostlara bir açıklama getirmek istiyorum. Ben acizane düşüncelerimi kaleme alarak görüş ve fikrimi genel ahlak prensiplerine dikkat ederek sizlerle paylaşıyorum. Bu paylaşımlarımda amacım hep üzüm yemek, hiç bir zaman bağcıyla işim olmamıştır. Öncelikle

Ben vergisini veren, tüm vatandaşlık görevlerini yerine getiren vatandaşım, vatandaş olarak da devletimden ve hükümetimden bir takım isteklerim olacak, iktidarın yaptığı bazı uygulamalara eleştirim oluyor, olacakta.

Bazı dostlarda diyor ki hükümetin hep eksik tarafını görüyorsun, hükümet hiç mi güzel iş yapmadı. Tabiki yaptı, yaptı da ben hükümet sözcüsü değilim ki hükümetin faaliyetlerini anlatayım, seçmenin iktidarın yaptığı olumlu işlere vereceği onay sandıkta olur. Hükümetten Memnunsa ona tekrar görev verir, faaliyetlerini onaylar. Hükümetin faaliyetlerini, icraatlarını çıkıp hükümet anlatacak. Muhalefete gelince, muhalefete muhalefet olur mu? Muhalefetin eksiklerinden bana ne.

Bakalım ben neleri eleştirmişim; Türkiye de yüzde 51 genç erkek, yüzde 48 ise genç kadın nüfus var. Bu nüfusun 28 milyon çalışan olduğu tahmin edilmekte, bunun 14 milyonu SSK’lı olduğu tahmin edilmektedir. Peki, geride kalan 14 milyon çalışan neden SGK lı değil? Bunu muhalefete mi soralım? Çalışma bakanı tüm çalışanları SGK kapsamına alacak çalışma yapmalı, TC Hükümetleri de iki köprü eksik yaparak emeklilik yaşını kadınlarda 50,erkeklerde 55 olacak şekilde yatırım yapmalıdır.

Vatandaş SGK’ dan katkı payı ödeyerek faydalanırken milletvekillerine, Daha önce 8 olan diş implantı sayısı 12’ye çıkarıldı.

İmplant başı destek ücreti ise bin lira olarak belirlendi. Vatandaşa verilecek bir İmplant SGK’YI iflasa götürüyor lakin millet vekillerine verilen 12 İmplant sıkıntı yaratmıyor.

Vatandaşa işitme cihazı bütçeye zarar, milletvekillerine işitme cihazı için de toplam 6 bin liraya kadar verilen destek milli bütçeye zarar değil. Bunları muhalefete mi soralım?

Asgari ücret 3 bin liraya çıkınca devletin dengeleri bozuluyor, lakin Üst düzey yönetici memurlar ve milletvekillerine on beş ila otuz lira maaş verince dengeler bozulmuyor. Bunu muhalefete mi soralım?

Meslek hayatları boyunca sadece senede bir ay izin olmak kaydıyla beş yıl evinde olan gemiadamlarinin yıpranma payının neden kaldırıldığını da muhalefete mi soralım?

İşveren ve çalışan arasında fazla mesai ve ödenmeyen hakların tespiti için açılan davalarda, Mahkeme heyeti çalışanı haklı bulmasına rağmen, işverenin çalışana beş yıl önce ödemesi gereken alin teri karşılığını beş yıl sonra mahkeme kararıyla ödemeye mahkum ediliyor, yani işvereni suçlu buluyor ve işveren lehine hakimin çalışanın alin terinden %30 hakkaniyet indirimi yapmasının hesabını muhalefete mi soralim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir