8.Mart Dünya Kadınlar günü.

Bu 8 Mart Dünya karanfil dağıtma günü olmasın.

Safiye Ali 1891 yılında İstanbul’da doğdu Türk tarihinin ilk kadın doktoru.

Nezihe Muhiddin Tepedelengil 1889, Üsküdar’da doğdu. Osmanlı-Türk düşünür, gazeteci, yazar, kadın hakları savunucusu. 20. Yüzyıl’da Osmanlı Devleti’nde kadını toplum yaşamına dâhil etme, cumhuriyet rejiminin ilanından sonraysa kadınların siyasal haklarının tanınmasını sağlama mücadele etmiş bir kadın hareketi öncüsü.

Gül Esin 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçildi, Aydın’ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağının muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirildi. Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasakladı, kız kaçırma olaylarını önledi ve nikâh işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etti.

Zehra Kosova, Türkiye’de işçi hakları ve sendikal mücadelenin öncü isimlerinden biri ve ilk kadın sendikacılardan.1923 mübadelesi ile Türkiye’ye gelerek Tokat’a yerleşen tütün işçisi bir ailenin kızı.

Halide Edip Adıvar 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Yazar, siyasetçi, akademisyendir.

Semiha Es, 1912, İstanbul doğumlu İlk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçı.

Rosa Parks: Çok eski değil 1930 Amerika’sında yaşanan ırkçılık. Beyaz ve siyahlar otobüslerde farklı koltuklarda oturuyor. Alabama’da beyaz bir adam Parks’tan kendisine yer vermesini istiyor. Kendine ayrılan bölümde oturan Parks yer vermeye direnince bunun sonucu olarak tutuklanıyor, evet, evet haa 1930 Amerika’sında yaşanıyor. Bu olay Amerika’da siyahi direnişin milatlarından biri olarak kabul ediliyor. Kahramanı da Rosa Parks.

Bu isimlere yüzlerce kahraman kadınlarımızı eklemek mümkündür.

Ben konumuzla alakalı olması bakımından bu kadarla yetinmek istedim.

Bu kadınlarımız yaşadıkları zaman diliminin çok daha baskıcı ortamlarında direnerek adlarını tarihe altın harflerle yazdırmışlar.

Gelelim günümüz kadınlarına, sanatta, edebiyatta, iş hayatında önemli çıkışlar yapmışlar, Lakin yeterli mi? Bence yeterli değil.

Türkiye seçmen sayısı kadın, erkek %50,%50 olmasına rağmen siyasette bayan temsil % SIFIR.

Ben kendi Yaşadığım yerden örnek vereceğim, siz de varın genel den değerlendirme yapın.

TİREBOLU ilçesinin ilçe toplam erkek nüfusu 15854, TİREBOLU ilçesinin ilçe toplam kadın nüfusu 16154 . İlçe Merkez nüfusu 16541, bu Merkez nüfusun 8124 ‘ü Erkek, 8417’si kadın.

Kaynak http://www.nufusune.com/tirebolu-ilce-nufusu-giresun

Yani %50’%50.Ama temsil noktasında bayanlar %sıfır. 31 Mart 2019 da yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde Siyasi partilerimizin listelerinde

Belediye başkanı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliğine seçilebilecek yerlerden Bayan aday yok. Hatta hiç bayan aday yok. Bir tek MHP listesinde birinci sırada bir bayan meclis üyesi adayı var.

Aslında bu yazıyı yazıp yazmamak için çok düşündüm, ya hu bana ne bayan adaydan dedim, çıksın bayanlar kendi haklarını kendileri arasın dedim, ama baktım ki yazmışım. Umarım, inşallah 2024 seçimlerinde Bayan belediye başkanı adayı ve  meclis üyesi, il genel meclis üyesinin tamamı bayan olan bir liste görmeyi Allah nasip eder.

8.Mart dünya kadınlar gününde Tıpkı Halide Edip Adıvar gibi, Sabiha Gökçen gibi, Müzeyyen Saner gibi, Nezihe Muhiddin gibi, Safiye Ali gibi, Semiha Es gibi, Gül Esin Aydın gibi, Zehra Kosova Durmaz gibi. Kadın liderleri örnek alarak kadınlarımız ufkunu açsın, hedefini belirlesin.

Beş yıl beş dakika gibi gelir geçer.2024 Yılında yapılacak olan yerel yönetimler seçimlerinde Tirebolu Belediye Başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği için tamamı bayanlardan oluşan Bağımsız aday listesi için ilk düşünceyi 8.Mart 2019 da başlatmanız dileğiyle. Tarihe isimlerini altın harflerle yazdıran yukarıdaki kadınlarımızı saygıyla anıyor, Onların izinde ve anlayışında olan kadınlarımızın kadınlar gününü tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir