24 Haziranda Seçmen Ne dedi?

24 Haziranda Seçmen Ne dedi?

26 Nisan 2018 Günü ,”24 Haziran da ipi kim göğüsler?” Başlıklı bir yazı yazmıştım. Bir kısım arkadaşlar AK Partiyi yönünde taraf olduğumu ifade etmişlerdi.25 Haziran Sabahı ne kadar da objektif bir yazı olduğunu umarım anlamışlardır. 26 Nisan 2018 Günü ,24 Haziran da ipi kim göğüsler Yazıya http://recepkarakoc.com/24-haziran-secimlerinde-ipi-kim-gogusler/113/  linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim 24 Haziran Seçimi ve Partilerin eksikliklerine. Yazıma Böyle başladım çünkü %90 gibi yüksek bir katılımın olduğu seçimde, seçmene kabahat bulanların olduğunu görmekteyiz.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan %52.60 ile seçimi kazandı.En yakın Adayı Muharrem İnce %30.60 oy aldı.

Seçim öncesi Siyası partiler, partisinin ve Cumhurbaşkanı adayının ne kadar oy alacağını kedi yaptırdığı anketlerle biliyorlardı, hatta diğer partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının alacağı tahmini oy oranını biliyorlardı, ya da biliyor olmalılardı.

Muhalefet partileri stratejik ve taktik hatası yaptılar. Kendilerinin aslında % kaç oy alacağını bilmelerine rağmen, Bütün Cumhurbaşkanı Adayları seçimi kazanacağım diye seçmenin karşısına çıktı. Buda doğal olarak seçmene tesir etmedi.

Bunun yerine muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayları, Cumhurbaşkanlığı seçimini iki turlu bir maç olduğunu seçmene anlatarak seçim çalışması yapılsalardı, önemli olan ilk karşılaşmayı berabere bitirmek olduğuna vurgu yapsalardı, ikinci turda maçı kazanma durumlarının % 50 %50 olduğuna seçmeni ikna etme yollarına gitselerdi ve ilk turda Saha dışında paslaşmak yerine saha içinde meşru alanda top çevirselerdi maçı berabere bitirebilirlerdi. Kendilerinin de inanmadığı ilk turda seçimi kazanma olasılığına seçmeni inandırmaya çalışmaları sonuç vermedi.

Şuna da dikkat çekmeden geçemeyeceğim  muhalefet Cumhurbaşkanı Adayları  seçmene yıkmaktan başka vaatte bulunmadı.

Milletvekilliği seçimlerinde ise Başarılı tek parti İYİ Parti diyebilim, Elli günde hazırlandığı seçimde % 10 oy aldı. Ama aynı Başarıyı, partisinin çok altında %7,30 oy alan Yirmi yıldır siyaset arenasında olan, Bakanlık yapmış, Meclis Başkan vekilliği yapmış tanınan deneyimli bir siyasetçi olan Meral Akşener için söylememiz mümkün değil. Seçimin başarısız ismi Meral Akşener diyebilirim.

Ak partiye 2015 Milletvekili seçimlerinde %49.5 oy veren seçmen  24 Haziranda Milletvekilliği seçiminde 42.6 oy vererek  Ak Partiye 7 puanlık küçük bir fiske atarak uyardı. Türkiye’de siyaset yapanlar halkın tokadının nasıl olduğunu bilirler, bu açıdan bakıldığında Ak Parti önümüzdeki yerel seçimlere, seçmenden yediği fiskenin gereğini yaparak girecektir. Ak Parti yöneticilerden bu yönde seçmenin mesajı alınmıştır ifadeleri paylaşıldığını görüyoruz.

MHP içinden kopuş olarak yeni bir oluşum olmasına rağmen Yerini ve oyu kumuş görünüyor.

Gelelim CHP’ye,CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayının seçim süresince sergilediği performansı yeterli değildi. Seçildiği takdirde yapacaklarını halkın anlayacağı dilde anlatamadı,Halkın büyük bir çoğunluğunun gözünde terör örgütüne yakınlığıyla bilinen,pkk terörist değildir diyen A.Öcalanın heykelini dikeceğiz diyen, teröristlerin cenazesine de gideceğiz, taziyeye de gideceğiz  vs, vs. Söylemlerde bulunan ve tutuklu olan Demirtaş’a ziyareti ve Demirtaş’a özgürlük çağrısı seçmen nazarında kabul görmedi. Buna rağmen Sol seçmen %30.60 ile Muharrem İnce’nin etrafında toplandı.

CHP’si 2015 yılı Milletvekilliği seçimlerinde aldığı %25.3 oy oranını 24 Haziran seçimlerinde koruyamadı % 22,6 Oy aldı. CHP Seçmeni Partisine %2.7 oranında bir fiske vurarak uyardı.

CHP’yi iki başlıkta değerlendirmek istiyorum. CHP Seçmeni Cumhurbaşkanı adayına %30.6 oy  CHP %22.6 oy verirken şunu söylemek istediğini düşünüyorum. Bizim Partimiz ile sorunumuz yok, bizim parti yönetimi ile sorunumuz var ve biz bu sorunu son 15 yılda girdiğimiz seçimlerde yaşıyoruz. Bu seçimde yeni bir yüz karşımıza çıkınca oylarımızı koruyarak, yeni yüze son kırık yılın rekor oyunu vererek partimiz yönetimine bir mesaj verdik umarız bu mesajımız parti yönetimi tarafından doğru okunur demiştir. Seçimlerin ve yeni sistemin Ülkemize Hayırlı olmasını dilerim.

Bir sonraki yazımda “24 Haziran Seçimlerinden Siyasiler ne anladı” onu yorumlamaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir