24 Haziran secimlerinde ipi kim goğüsler?

24 Haziran da ipi kim göğüsler?

24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet seçimi için seçmenler vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullanmak üzere sandığa gideceğiz.

Siyasi partilerimizde Yeni sistem olan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi” için seçime hazırlanacaklar,Mevcut hükümet geride bıraktığımız yasama yılında yaptığı icraatları anlatacak tekrar görev verilirse yapacağı projeleri anlatacak seçmeni ikna etmeye,seçmenin desteğini almaya çalışacak.

Muhalefet partileri de bu yasama yılında hükümetin eksilerini anlatacak kendilerinin daha iyisini yapacağına,seçmene,seçmeni inandıracak projeler sunarak destek isteyecek.

Seçim en çok İktidar altarnatifi olan ana muhalefet partisini zorlayacak.CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu partisinden ve teşkilatlarındanPartimizin adayı genel başkanımız olmalıdır”seslerine rağmen henüz ülkeyi yönetmeye  adayım demedi,alternetif isimler üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.Hatta parti dışından ortak bir aday bile seslendiriliyor.

Bu durumda seçmen nezdinde,Ana muhalafet liderinin ya ülkeyi yönetmeye cesareti yok,ya ekibine güvenmiyor,yada seçimi kazanacağına inancı yok ki Çıkıp Ben adayım diyemiyor diye algılanıyor.Özellikle kararsız seçmen bu durumda tatilini bile yarıda bırakmaya gerek görmüyor.

Diğer alternatif ise Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı adayı olupda seçilemezseniz milletvekili olma şansınızı da kaybediyorsunuz.Belki de Ana muhalefet lideri bu yüzden Cumhurbaşkanlığına aday olmamaktadır.Bu durmda kendisine ve secimi kazanacağına inancı olmayan bir lidere seçmen nasıl destek olsun?

367 oy krizi çıkartarak Cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalıştıkları,Cumhuriyeti sözde değil özde benimsemiş ve bunu yaşantısına yansıtmış birisinin cumhurbaşkanı olması gerek diyerek Cumhurbaşkanı olmasını engellemeye çalışanlar ile 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi her görüşten vatan evladı,Tüm Türkiye sokağa çıkıp tankın,topun önüne bedenlerini siper ederek demokrasiye sahip çıkarken, üyelerine “sokağa çıkmayın evlerinde kalın”diye mesaj çekerek adeta darbe girişimine pasif destek olan Sadet Partisi eski Cumhurbaşkanlarından bir isim etrafında toplanarak onu aday yapma çalışmaları da millette bir karşılık bulamayacağını düşünüyorum.

Yeni kurulan IYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener cesaretli çıkış yaparak milletvekilliğini bile düşünmeden “Ben ülkeyi yönetmeye talibim, Cumhurbaşkanlığına adayım”Diyerek Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan etti.Bu davranışı önemsiyor ve tebrik ediyorum.

Bütün bu değerlendirmeler sunucunda bu atmosferd seçime girildiğinde AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçimi ilk turda kazanır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir